Success for Great Britain at International Children’s Races in Andorra and Czech Republic

The Great Britain Children’s Team has come away from the recent International Races in Andorra and Czech Republic with a bag of medals, and in Andorra, took the title of second overall team behind Italy – winning 15kg of M+Ms!

In Andorra,10 young skiers represented Great Britain over four days of racing, with parents and supporters accompanying the team.

 

The pick of the races was the Boys’ Under 14 Slalom, which saw Ted Slade take the win and the chance to stand on the top of the podium.

 

With medals being awarded for the top five positions, Great Britain consistently performed well across the races with Sophie Foster claiming four top-5s in the U14 races including two third places, Daisi Daniels securing three 4th places in the U16 races, Sarah Woodward 3rd in the U16 Super G and 5th in the U16 Girls AC, Owen Vinter 4th in the U16 Boys Super G and Olivia Foster taking 4th in the Girls U16 GS. See full results below.

 

In the Czech Republic, all the athletes had a parent or parents supporting them and along with the excellent race organisation, everyone had a great time.

 

All the racers gave their best and Great Britain came away with two podiums; Siena Horton secured 4th place in U16 Slalom and Tom Hudson finished 3rd in U16 Slalom.

 

Over both events the athletes were a credit to themselves both on and off the snow. Well done all!

 

Full GBR Children’s Team results from Andorra:

 

U14 GS boys - Elliott Bennett 10th, Ted Slade 21st

U14 GS girls - Isabella Watson 26th (Sophie Foster dnf)

U16 GS boys - Charles Rankin 14th, Owen Vinter 17th

U16 GS girls - Olivia Foster 4th, Katie Stuart 28th (Sarah Woodward and Daisi Daniels dnf)

U14 slalom boys - Ted Slade 1st, Elliott Bennett 7th

U14 slalom girls - Sophie Foster 3rd, Isabella Watson 20th

U16 slalom boys - dnf

U16 slalom girls - Daisi Daniels 4th, Sarah Woodward 6th,

Olivia Foster 8th (Katie dnf)

U14 AC boys - Elliott Bennett 7th, (Ted dnf)

U14 AC girls - Sophie Foster 3rd, (Isabella dnf)

U16 AC boys - Owen Vinter 6th, Charles Rankin 36th

U16 AC girls - Daisi Daniels 4th, Sarah Woodward 5th, Olivia Foster 19th, Katie Stuart 43rd

U14 SG boys - Elliott Bennett 6th, Ted Slade 8th

U14 SG girls - Sophie Foster 4th, (Isabella dnf)

U16 SG boys - Owen Vinter 4th, Charles Rankin 29th

U16 SG Girls - Sarah Woodward 3rd, Daisi Daniels 4th, Olivia Foster 16th, Katie Stuart 40th

U14 SG2 boys - Elliott Bennett 7th, Ted Slade 9th

U14 SG2 girls - Sophie Foster 4th, Isabella Watson 27th

U16 SG2 girls - Sarah Woodward 16th, (Daisi dnf; Olivia and Katie did not race as it was abandoned due to weather).

U16 SG2 boys – cancelled

 

Full results from Andorra: http://borrufa.ad/wordpress/resultats-2017/

 

 

Full GBR Children’s Team results from Czech Republic:

 

U14 GS boys – Kaylan Huisman-Muro 7th, Charlie O’Connor 14th

U14 GS girls – Alexa Eliff 23rd, Giselle Gorringe 24th

U16 GS boys – Ewan Robertson 26th, Seamus O’Brien 28th

U16 GS girls – Siena Horton 8th, Maddy Burns 17th

U14 Slalom boys – Kaylan Huisman-Muro 12th

U14 Slalom girls – Giselle Gorringe 11th, Alexa Eliff 16th

U16 Slalom boys – Tom Hudson 3rd, Seamus O’Brien 13th

U16 Slalom girls – Siena Horton 4th, Maddy Burns 22nd

 

Results from Ricky v Orlickych, Czech Republic - Click here

 

The next Children’s International Races take place in Folgaria, 10th-11th March and Abetone, 31st March-1st April.. Below are the athletes selected for Great Britain. Well done all!

 

Folgaria

U16 Girls

Daisi Daniels

Sarah Woodward

Olivia Foster

 

U16 Boys

Owen Vinter

Tom Hudson

Charlie Leach

 

U14 Girls

Sophie Foster

Glesni Catlin

 

U14 Boys

Ted Slade

Jack Upton

 

Abetone

U16 Girls

Eleanor Scranage Harrison

Sarah Glasgow

Charlotte Tapsell

 

U16 Boys

Oliver Weeks

Diaco Abrishami

Max Pini

 

U14 Girls

Alexa Elliff

 

U14 Boys

Kaylan Huisman Muro

Callum Ross

Elliott Bennett

 

 

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.